Zapraszamy do udziału w szkoleniu
Specyfika pracy metodą psychodramy oraz wykorzystanie jej idei w pracy indywidualnej w gabinecie
Psychodrama to metoda pracy grupowej, którą stworzył Jacob Leavy Moreno, a następnie rozwijał wraz ze swoją żoną Zerką Moreno. Kolejne pokolenia psychodramatystów dokładały i nadal dokładają do tej metody merytoryczne, oparte o badania naukowe i twórcze inspiracje. Psychodrama to rodzaj pracy, podczas której zaangażowane są wszystkie obszary funkcjonowania człowieka: obszar fizyczny – ciało, obszar emocjonalny – uczucia, przeżycia, obszar racjonalny – myśli, refleksje, rozumienie oraz obszar duchowości (szeroko rozumianej). W pracy grupy dochodzi do głębokiego i autentycznego SPOTKANIA członków grupy, które samo w sobie ma aspekt rozwijający / leczniczy. W psychodramie „wchodzimy” bezpośrednio w sytuację ważną dla danej osoby, a nie tylko o niej opowiadamy. Jesteśmy w danym zdarzeniu, a nie referujemy je z dystansu. Psychodrama pozwala na odegranie sytuacji z różnych czasoprzestrzeni, zarówno z przeszłości, teraźniejszości, jak i przyszłości w zależności od potrzeb i celów. W trakcie pracy psychodramatycznej na scenie, może dojść do wyrażenia stłumionych emocji, scen reparacji – w POSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI, orasz szeroko rozumianego KATHARSIS. Psychodrama to także metoda, której leczącym aspektem jest SPONTANICZNOŚĆ, a co za tym idzie KREATYWNOŚĆ, ujawniające się najczęściej w swobodnej zabawie, kreacji spontanicznych scen. Śmiech i zabawa są nieodłącznym – leczącym elementem psychodramy, choć jak się okazuje, często niełatwym. W psychodramie dużo się dzieje, jest dużo różnego rodzaju aktywności, które następnie są wspólnie przez grupę opracowywane/ reflektowane zarówno w procesie rozwoju każdej osoby w grupie jak i w procesie dynamiki i specyfiki danej grupy. Każda grupa, każde spotkanie, jak i każda jednostka, jej świat, przeżycia i historia, są w rozumieniu twórcy psychodramy swoistym i niepowtarzalnym MIKROKOSMOSEM. Istotnym aspektem jest także „różnica” w doświadczeniu, przeżywaniu, rozumieniu, myśleniu. Na bazie wymiany różnych perspektyw dochodzi do poszerzenia własnego osobistego, często ograniczonego mikrokosmosu.
Program
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z:
- Historią powstania psychodramy oraz jej głównymi założeniami: twórcą – J.L. Moreno, pracą z ciałem, emocjami/uczuciami, myślami oraz sferą duchową;
- Z ideą spotkania, ideą kreatywności i spontaniczności;
- Strukturą spotkania psychodramatycznego: puls, rozgrzewka, gry grupowe, znaczenie ról oraz zamiany ról, praca protagonistyczna;
- Podstawowymi pojęciami i ich znaczeniem, takimi jak : scena, role i wejście w rolę, poszerzona rzeczywistość, trening roli itp.;
Prowadząca
Dr n.med. Marta Maryl – certyfikowana psychoterapeutka, superwizorka aplikantka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Terapeutka i Trenerka Psychodramy w Polskim Instytucie Psychodramy. Prowadzi praktykę własną, specjalizuje się w pracy z pacjentami/tkami z zaburzeniami odżywiania się i psychosomatycznymi. Wykłada na kursach psychoterapii atestowanych przez PTP, prowadzi grupy self metodą psychodramy.
Uczestnicy
Szkolenie jest dedykowane dla osób zajmujących się profesjonalnie pracą z ludźmi: psychologów, psychoterapeutów, pedagogów oraz osób zainteresowanych pracą metodą psychodramy. Szkolenie jest teoretycznym wprowadzeniem do pracy tą metodą. W celu pracy, wymagane jest szkolenie w Polskim Instytucie Psychodramy.
Termin
25.05.2024 / g. 10:00
Łącznie 4 godziny dydaktyczne tj. w godzinach: 10:00 – 13:00.
Miejsce
Szkolenie odbędzie się w formie ONLINE na kanale YouTube: https://www.youtube.com/@VisSalutis
Siedziba Fundacji Vis Salutis – Łódź, ul. Gdańska 90, lok. 1-3, p. I
Pytania
Uczestnicy mogą zadawać pytania w komentarzach w trakcie trwania szkolenia. Odpowiedzi na wybrane pytania zostaną opublikowane na tej stronie w terminie do 15.06.2024r.
Odpowiedzi na pytania
- Jakie są główne cele terapeutyczne psychodramy?
Głównym celem pracy metoda psychodramy jest uwolnienie emocji zamkniętych wewnątrz, do osób sytuacji, które nie były dotychczas wyrażone. W psychodramie możliwe jest przeżycie głębokiego katharsis- także poprzez zabawę i śmiech, a także dzięki scenom reparacyjne w poszerzonej rzeczywistości.
- Czy psychodrama może być skuteczną formą terapii dla osób z zaburzeniami osobowości?
Psychoterapia psychodramą jest skuteczna dla osób z zaburzeniami osobowości. Przez kilka lat prowadziłam psychodramę na oddziale leczenia i zaburzeń osobowości w Tworkach. - Jakie są główne różnice między psychoterapią a psychodramą?
Psychodrama jest jedną z metod Psychoterapii. Spełnia wszelkie kryteria Psychoterapii. Specyficzne jest wykorzystanie wielu kanałów komunikacji I bycia w rzeczywistości: ciała-ruchu, emocji, języka. - Jakie są główne zalety i wady psychodramy jako formy terapii?
Zalety to nieredukcjonistyczna teoria rzeczywistości. Nie redukuje człowieka tylko do komunikacji poprzez kanał werbalny. Możliwe jest doświadczanie siebie i innych w wielu wymiarach. Wielka wartością jest możliwość konstruowania i przeżywania scen reparacyjnych. Psychodrama uruchamia spontaniczność i kreatywność tak potrzebne w życiu. Wprowadza także jako element leczniczy śmiech i zabawę. Psychodrama prowadzona przez doświadczonych terapeutów/ trenerów, zgodnie z zasadami, nie powinna nieść zagrożeń. Szkolenie w pracy tą metodą jest obszerne i wymagające, zawiera elementy pracy własnej aby można było doświadczyć siły i skuteczności pracy psychodramą, a także elementy teorii. Faktem jest jednak, że nie wszyscy odnajdują się w takiej metodzie pacy (wpływają na to różne czynniki). - Czy psychodrama może być skuteczną formą terapii dla dzieci i młodzieży?
Jest specjale szkolenie do używania psychodramy w pracy w dziećmi. Jest to bardzo skuteczna metoda dla dzieci. Także w wymiarze edukacyjnym.
Kontakt w sprawie szkolenia
Sekretariat Fundacji
ul. Gdańska 90, lok. 1-3, 90-508 Łódź
telefon: 888-960-980, e-mail: sekretariat@vissalutis.pl
biuro czynne od poniedziałku do piątku w godz. 09:00-17:00