Kształcenie

Szkolenie Specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapii uzależnień posiada akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Po ukończeniu kursów specjalizacyjnych w Fundacji Vis Salutis prowadzonych zgodnie z programem, odbyciu wymaganych staży kierunkowych, superwizji klinicznych i samokształceniu odbędzie się egzamin przeprowadzany przez Centrum Egzaminów Medycznych (CEM), realizowany w dwóch częściach: teoretycznej i praktycznej, którego zdanie umożliwia zawarcie kontraktu z NFZ.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną, doświadczonych specjalistów, którzy na co dzień łączą wiedzę teoretyczną z praktyką. Zajęcia dydaktyczne przewidziane w programie specjalizacji prowadzone są przez superwizorów psychoterapii uzależnień, specjalistów w dziedzinie psychoterapii uzależnień, specjalistów w dziedzinie psychologii klinicznej, specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, specjalistów w dziedzinie psychiatrii oraz specjalistów w innych dziedzinach przewidzianych w programie specjalizacji.
Kogo szkolimy
Osoby ubiegające się o specjalizację w dziedzinie psychoterapii uzależnień powinny posiadać tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny uzyskany w zakresie: pielęgniarstwa, położnictwa, pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogiki specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauk o rodzinie lub na kierunku lekarskim.
Zakres merytoryczny
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapii uzależnień trwa 4 lata i obejmuje 10 modułów, w tym:

- 23 kursy specjalizacyjne,
- 8 staży kierunkowych,
- kurs specjalizacyjny jednolity.
Szkolenie specjalizacyjne obejmuje 1736 godzin szkolenia specjalizacyjnego zorganizowanego przez akredytowaną jednostkę szkolącą, w tym:
- 1016 godzin kursów specjalizacyjnych
- 720 godzin staży kierunkowych
Dodatkowo Specjalizant w ciągu 4 lat musi wypracować 5048 godzin stażu podstawowego w miejscu pracy zawodowej.
Fundacja Vis Salutis zapewnia sprawną organizację procesu dydaktycznego oraz prowadzi w sposób ciągły wewnętrzny system oceny jakości szkolenia specjalizacyjnego. Metody kształcenia są dobrane adekwatnie do realizacji celów kształcenia i mają charakter teoretyczny i praktyczny. Realizacja programu szkolenia specjalizacyjnego odbywa się na podstawie harmonogramu zajęć opracowanego przez Fundację. Szkolenie specjalizacyjne (teoretyczne i praktyczne) odbywa się poprzez uczestniczenie w kursach specjalizacyjnych i stażach kierunkowych, poprzez samokształcenie oraz nabywanie doświadczenia klinicznego w wyniku realizacji stażu podstawowego. Zakres ocenianej wiedzy i umiejętności osoby specjalizującej się określają treści programu szkolenia specjalizacyjnego. Każdy staż kierunkowy, obok oceny wiedzy i umiejętności praktycznych powinien zakończyć się opracowaniem studium przypadku zaliczonym przez opiekuna stażu; w przypadku staży krótszych niż 120 godz. zaliczeniem może być opis konsultacji pacjenta. Fundacja Vis Salutis prowadzi dokumentację przebiegu szkolenia specjalizacyjnego i udostępnia ją do wglądu Krajowemu Konsultantowi w dziedzinie psychoterapii uzależnień i/lub przedstawicielowi Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Podstawa prawna szkolenia
W dniu 04.09.2023 roku Fundacja Vis Salutis została wpisana do rejestru jednostek akredytowanych do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie psychoterapii uzależnień Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Dnia 01 września 2023 roku Zespół Ekspertów w składzie:
- dr n. med. Katarzyna Nowakowska-Domagała /przewodnicząca
- dr hab. Barbara Bętkowska-Korpała /konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii uzależnień
- dr Anna Przenzak /członek zespołu
- dr Bogusława Bukowska /członek zespołu
przyznał Fundacji Vis Salutis akredytację na prowadzenie szkoleń specjalizacyjnych w dziedzinie psychoterapii uzależnień do 03.09.2028 roku.
Ośrodki stażowe
- Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej, Łódź;
- Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu, Centrum Psychiatryczne, Warta
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zgierz
- Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
- Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, Świecie
- Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, Toruń
- Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Łomża
- Wojewódzki Szpital Psychiatryczny, Złotoryja
- Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej im. bł. R. Chylińskiego, Łódź
- Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień, Łódź
- Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień, Kębliny
- Fundacja „Arka” Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny- Męcka Wola
- Stowarzyszenie „ELEUTERIA” NZOZ Centrum Zdrowia, Warszawa
- Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga- Północ, Warszawa
- Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego Sp. z o.o. we Wrocławiu
- KDK, Centrum Leczenia Uzależnień PPL „Mały Rycerz”, Warszawa
Aby umożliwić Państwu odbywanie staży w miejscach, które znajdują się jak najbliżej miejsca zamieszkania nadal zawierane są kolejne porozumienia dotyczące staży kierunkowych, w różnych regionach Polski. Będą one na bieżąco uzupełniane
Kontakt do Studium

Sekretariat Studium Terapii Uzależnień
telefon: 888-960-980, e-mail: sekretariat@vissalutis.pl
biuro czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00