ADHD, czyli Zespół Nadpobudliwości Ruchowej wbrew powszechnej opinii nie dotyczy wyłącznie dzieci, ale również osób dorosłych. Naukowcy szacują, że około u około 1/3 maluchów z tym schorzeniem w następnych latach dochodzi do całkowitej remisji. Natomiast kolejna 1/3 grupy utrzymuje część objawów do dorosłości. Co więcej, 1/3 pozostałej grupy zmaga się ze wszystkimi symptomami z dzieciństwa zarówno w okresie nastoletnim, jak i dorosłym. Sprawdź zatem, jak wyglądają ADHD objawy u nastolatków i dorosłych ludzi.
Jednocześnie informujemy, że prezentowany artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Dlatego osoby, które pragną dowiedzieć się więcej na ten temat lub poznać kompleksowo inne terapie zapraszamy do szkoły psychoterapii Vis Salutis. Znajdziesz tam kursy przygotowujące do certyfikacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Co to jest Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej, czyli w skrócie ADHD?
ADHD (ang. Attention Defityt Hyperactivity Disorder) należy do kategorii zaburzeń psychicznych wywołanych przez deficyt uwagi, nadpobudliwość czy impulsywność. Pierwsze objawy mogą wystąpić już w okresie niemowlęcym, a maksymalnie do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Istotne jest również to, że ADHD częściej dotyka przedstawicieli płci męskiej. Z kolei u dziewczynek objawy ADHD niejednokrotnie mylone są z zaburzeniami koncentracji. Najczęściej przypadłość diagnozuje się u maluchów będących w okresie wczesnoszkolnym. W następnych okresach częstotliwość odkrywania choroby jest coraz niższa. Nie oznacza to jednak, że nie może ona dotyczyć ludzi w okresie nastoletnim czy dorosłym. Zdarza się bowiem, że objawy utrzymują się jeszcze bardzo długo po zakończeniu dzieciństwa. ADHD objawy występują także u nastolatków i dorosłych.
Jakie są najczęstsze objawy ADHD u dzieci?
Zanim przejdziemy do omawiania ADHD u nastolatków, warto zwrócić na objawy zaburzenia pojawiające się w okresie dzieciństwa. Jest to ważne, ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowości ochroni przed utrzymaniem się choroby w przyszłości. Dzieci z ADHD mają bardzo duże problemy z koncentracją, a także skupieniem swojej uwagi na konkretnej rzeczy. Ponadto typowym symptomem jest wrażenie, że pociecha nie słucha tego, co się do niej mówi i jest myślami, gdzieś bardzo daleko. Elementem wyróżniającym jest też to, że często odkłada realizację ważnego zadania na później. Dziecku z ADHD brakuje również cierpliwości, dlatego bardzo szybko irytuje się z błahego powodu. Często spotykanym zachowaniem jest również wyrażanie emocji bez jakiegokolwiek zastanowienia się nad nimi. Kolejnym syndromem świadczącym o schorzeniu jest nadpobudliwość ruchowa. Takie dzieci skaczą, przewracają się, wiercą się bez żadnego powodu. Jednocześnie nie potrafią odpoczywać w spokoju.
Jakie są symptomy nadpobudliwości psychoruchowej ADHD u nastolatków i dorosłych?
W przypadku ADHD u nastolatków i w czasie testu zauważymy u nich dużą mniejszą nadpobudliwość niż u dzieci, a kluczowe znaczenie mają problemy związane z deficytem uwagi. Dlatego młody człowiek popełnia dużo błędów w wykonywanej pracy. Co więcej, rezygnuje też z czytania długich tekstów, ponieważ nie ma do tej czynności cierpliwości. W celu potwierdzenia ADHD o nastolatków wykonany test zwykle wskaże na szybką i nadmierną mowę oraz przerywanie wypowiedzi innych osób. Wśród charakterystycznych symptomów wymienia się także zapominanie o obowiązkach, niewywiązywanie się z obowiązujących terminów i bawienie się różnymi rzeczami w trakcie konwersacji.
Jakie są przyczyny zespołu nadpobudliwości psychoruchowej?
Istotnym czynnikiem, który wywiera wpływ na wytworzenie się ADHD, jest złe działanie niektórych fragmentów mózgu. Dokładniej jest to móżdżek i kora przedczołowa. Co więcej, naukowcy podkreślają, że zespół nadpobudliwości powstaje przy udziale więcej niż jednego genu. Dlatego duże znaczenie ma tutaj również genetyka. Kolejną przyczyną są zaburzenia w równowadze neuroprzekaźników. Badania wskazują, że osoby cierpiące na ADHD mają nadmierną ilość dopaminy. Ponadto zachwiana jest też proporcja pomiędzy noradrenaliną i dopaminą.
Jak leczy się ADHD u nastolatków?
Leczenie ADHD u nastolatków tak samo jak i u młodszych dzieci realizuje się przez psychoterapię, szczególnie poznawczo-behawioralną. Podczas spotkań z psychologiem dziecko uczy się nie tylko kończyć zadania, ale także radzić z innymi problemami towarzyszącymi ADHD. Nastolatkowie zmagający się z tym kłopotem wykazują często zaniżoną samoocenę, cierpią na stany lękowe, ogólny niepokój, a nawet depresję czy nerwicę. Poza terapią stosuje się także pomocniczo leki psychostymulujące i przeciwdepresyjne.
Przedstawiony artykuł ma charakter ogólny, dlatego jeśli pragniesz zgłębić swoją wiedzę na ten temat zachęcamy do rozpoczęcia kursu w szkole psychoterapii Vis Salutis. W placówce znajdziesz wiele interesujących kursów, które przygotowują do certyfikacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ponadto pogłębisz swoją wiedzę, a także rozwiejesz wiele nurtujących Cię wątpliwości dzięki współpracy ze specjalistami i doświadczonymi badaczami specyficznych dziedzin, jakimi są psychologia i psychiatria.