Uzależnienie od alkoholu jest bardzo poważnym współczesnym problemem w społeczeństwach całego świata. Choć jest to produkt znany i spożywany od wieków, w ostatnim czasie coraz częściej możemy zaobserwować brak umiaru w tej aktywności. Niestety nie jest to wcale błaha kwestia. Alkoholizm objawy psychiczne mogą być naprawdę nieprzyjemne, a to tylko niektóre z kłopotów, jakich możemy doświadczyć. W jaki sposób rozpoznać, że dzieje się coś niepokojącego? Jakie skutki może mieć choroba alkoholowa na nasz organizm oraz na psychikę?

Alkoholizm — objawy psychiczne i fizyczne, a kultura picia

Napoje alkoholowe nie są niczym nowym. Towarzyszą nam od stuleci i zwykle, spożywane z umiarem, nie stanowią dla nas większego zagrożenia. Warto zwrócić przy tym uwagę, że różnego rodzaju trunki niemal od zawsze były elementem różnego rodzaju rytuałów (zarówno świeckich, jak i religijnych). Co więcej, są również częścią imprez, spotkań i ważnych wydarzeń i uroczystości. W tej materii obowiązują jednak różnego typu zasady, które tworzą swego rodzaju kulturę picia. Tych wytycznych jest bardzo wiele. Dzięki nim wiemy, na co i w jakim wymiarze możemy sobie pozwolić. Jedną z najważniejszych wskazówek jest z pewnością konieczność zachowania umiaru. Nie da się ukryć, że nie należy do dobrego tonu upijanie się w towarzystwie. Nie wszystkie sytuacje sprzyjają jednocześnie spożywaniu alkoholu, mimo iż jest to napój popularny wśród osób dorosłych.

Wszystkie sygnały, które mogłyby wskazywać, że nie umiemy jasno postawić granicy i nie potrafimy powiedzieć “nie” w odpowiednim momencie, mogą świadczyć o uzależnieniu. Niestety problem zatacza coraz szersze kręgi i coraz więcej osób boryka się z brakiem umiaru w spożywaniu alkoholu. Czasem jednak objawy są mniej wyraziste, przez co trudniej je w pierwszym momencie wychwycić. Co może więc sugerować ryzyko wystąpienia choroby alkoholowej? Na jakie znaki psychiczne i fizyczne powinniśmy zwrócić uwagę?

Alkoholizm objawy psychiczne i fizyczne oraz skutki alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu — pierwsze niepokojące sygnały

Warto mieć świadomość, że alkoholizm nie jest chorobą, która pojawia się z dnia na dzień. Zwykle problem narasta latami, a często jest poprzedzony traumatycznymi zdarzeniami, z którymi nie potrafimy sobie poradzić w inny sposób. Czasem jednak źródła kłopotów są znacznie bardziej przyziemne. Bywa i tak, że zwyczajnie dajemy się zwieść chwilowej przyjemności, jaką daje alkohol oraz doznania płynące z jego spożycia. Nie umiemy jednocześnie wskazać momentu, kiedy należy przestać. Konsekwencją takiego folgowania sobie i swoim zachciankom może być właśnie do choroba alkoholowa. Postaramy się odpowiedzieć jak leczyć alkoholizm. Zanim jednak problem ten stanie się faktem, nasza psychika i organizm dają nam dość jasne sygnały, że coś jest nie tak. 

Pierwsze objawy uzależnienia alkoholowego mogą nie być w pełni oczywiste. Zwykle należy je przy tym rozpatrywać jako grupę zachowań, a nie tylko pojedyncze reakcje. Głównym sygnałem pojawienia się komplikacji jest przede wszystkim traktowanie alkoholu jako leku na całe zło. Stosowanie go jako metody na rozluźnienie, walkę ze stresem i relaks stanowi często tło dla pierwszych oznak uzależnienia. Niepokojące są ponadto wszelkie zachowania świadczące o tym, że picie alkoholu staje się codziennym rytuałem. Niebezpieczne jest przede wszystkim systematyczne spożycie, z pominięciem związanych z tą aktywnością zasad, na przykład zaczynanie dnia od piwa czy szukanie najmniejszej okazji, żeby sięgnąć po trunek. Jeśli zauważymy niepokojące zachowania, powinniśmy pomyśleć nad leczeniem alkoholizmu.

Symptomatyczne są również zachowania, które świadczą o codziennych zaniedbaniach. Przykładem może być zapominanie lub unikanie wykonywania obowiązków. Niepokojące może okazać się także zapominanie, co działo się po spożyciu alkoholu. Nadużywanie alkoholu często prowadzi również do nieodpowiedzialnych zachowań, takich jak siadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu albo do agresywnych reakcji. Wszystkie “rozchwiane” działania mogą stanowić znak, że wypijane trunki zaczynają mieć nad nami kontrolę. Warto ponadto zwrócić uwagę, czy zdarza nam się podejmować decyzje pod wpływem alkoholu. To również może być znakiem, że problem zaczyna robić się poważny i potrzebne jest leczenie alkoholizmu.

Alkoholizm nie tylko objawy psychiczne, ale też fizyczne

Rozpatrując znaki wskazujące na chorobę alkoholową, nie możemy zapomnieć także o symptomach fizycznych. One również mogą świadczyć o poważnym ryzyku uzależnienia. Są one szczególnie widoczne w chwilach abstynencji, czyli wtedy, kiedy świadomie lub w sposób wymuszony nie mamy dostępu do napojów alkoholowych. Pojawiają się wówczas w organizmie sygnały tak zwanego odstawienia. Do najważniejszych należą problemy trawienne (wymioty, biegunka), apatia, kłopoty z koncentracją, a także ze snem. Znamienne są także zaburzenia ciśnienia i pracy układu krwionośnego.

W przypadku zdiagnozowania choroby alkoholowej w pierwszej kolejności cierpi wątroba oraz układ nerwowy. Przewlekłe objawy związane z naszym nastrojem, zaburzoną przemianą materii, itd. mogą świadczyć o tym, że nasz organizm domaga się alkoholu. Należy jednak pamiętać o tym, że prawidłowe wskazanie i nazwanie problemu opiera się na precyzyjnym wywiadzie z pacjentem. Ważne jest także to, że ewentualne uzależnienie rozpatruje się w oparciu o całościowy obraz, a nie jedynie o pojedyncze objawy. W tym celu konieczna jest wiedza oraz doświadczenie psychoterapeuty, który dokonuje badania.

Diagnostyka choroby alkoholowej jest niezwykle złożonym problemem. Wziąć pod uwagę należy wszystkie aspekty funkcjonowania pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem jego stanu psychicznego. Z czasem chory coraz bardziej traci kontakt z rzeczywistością. Uzależnienie sprawia, że nie umie on myśleć logicznie, a z czasem przestaje także dostrzegać, że dzieje się z nim coś złego. Do zaburzeń dochodzi nie tylko w sferze życia codziennego, ale również w obszarze planów, relacji międzyludzkich, itd. Zniszczeniu ulegają istniejące więzi społeczne i zobowiązania. Jedynym bodźcem staje się alkohol, który jawi się jako fundament wszystkiego. Nadrzędnym celem jest spożycie trunku, a wszystko inne przestaje się liczyć, wtedy koniecznie trzeba wdrożyć leczenie alkoholizmu.

Alkoholizm objawy psychiczne i fizyczne oraz skutki alkoholizmu

Zmiany psychiczne zachodzące w wyniku uzależnienia od alkoholu

Osoby uzależnione od alkoholu zaczynają postrzegać siebie w inny sposób. Alkoholizm — objawy psychiczne sprawiają, że pojawiające się problemy niwelują, spychając je i kompensując piciem. Wszelkie niepożądane uczucia po prostu ignorują, uciekając od rzeczywistości. Znamienne jest jednak to, że samym zainteresowanym wydaje się, że kontrolują sytuację i wiedzą, co robią. U alkoholików nasilają się postawy egocentryczne i egoistyczne. Należy przy tym zwrócić uwagę, że stany euforii, pojawiające się po alkoholu, mieszają się z poczuciem winy, spadkiem nastroju, a nawet z agresją, występującą w chwilach trzeźwości.

Występowanie objawów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych należy na bieżąco obserwować. Jeśli ktoś z naszych bliskich przejawia tego typu destrukcyjne zachowania, a przy tym nie stroni od napojów alkoholowych (bez względu na ich rodzaj), należy niezwłocznie podjąć próbę interwencji. Oczywiście, dopóki chory nie będzie przejawiał chęci rozprawienia się z problemem samodzielnie, osoby trzecie nie będą w stanie pomóc. Dobrze jest jednak zachować czujność, aby spróbować wesprzeć bliską osobę w chwili kryzysu.

Skutki alkoholizmu — objawy psychiczne i fizyczne

Konsekwencje nadużywania alkoholu są w pewnym sensie przedłużeniem sygnałów ostrzegawczych. Z biegiem czasu, jeśli chory nie podejmie próby samopomocy, dojdzie do rozluźnienia wszystkich więzi łączących go ze światem rzeczywistym. Uzależnienie od alkoholu doprowadzi do zniszczenia relacji międzyludzkich oraz jakichkolwiek realnych powiązań z życiem codziennym. Potrzeba sięgnięcia po kieliszek będzie silniejsza niż cokolwiek innego. Do skutków psychologicznych dojdą oczywiście również konsekwencje fizyczne. Stopniowa destrukcja poszczególnych organów przyczynia się do destabilizacji i rozkładu całego organizmu. Jedynym spoiwem staje się alkohol i to on dyktuje warunki.

W ekstremalnej formie alkoholizm jest bardzo trudny do wyleczenia. Abstynencja, która jest jedyną drogą ratunku, wydaje się jednocześnie dla uzależnionego najgorszym złem. Leczenie alkoholizmu i próby odstawienia doprowadzają chorego na skraj załamania. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się terapia odwykowa, obejmująca zarówno wsparcie lekarza, jak i psychoterapeuty. W naszej szkole prowadzimy kursy między innymi w zakresie diagnostyki i leczenia alkoholizmu. Oferujemy wykwalifikowaną kadrę oraz doskonałe zaplecze dydaktyczne. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.