Alkoholizm w Polsce – dane statystyczne Eurostatu

Według danych zebranych przez Eurostat w 2019 roku codzienne spożycie alkoholu w Polsce obejmowało 1,8% obywateli. Procent ten może być przesłanką dla interpretowania go w charakterze uzależnień. Wskaźnik tak częstego picia jest podejmowany do określenia, jaką kondycję posiada alkoholizm w Polsce.

Na tle innych krajów europejskich alkoholizm w Polsce zajmuje stosunkowo niską 24 pozycję.  Najwięcej osób dziennie pijących alkohol w Unii Europejskiej mieszka w Portugalii, Hiszpanii, Belgii i Włoszech odpowiednio są to następujące procenty: 24,4%, 16%, 14,5%, 14,5%.

Alkoholizm w Polsce — statystyki

Stastystyka alkoholizmu w Polsce wskazuje, że zdeklarowało się aż 16% obywateli pijących alkohol. Raz w miesiącu jest to 28,5%. Dane zebrane przez Eurostat są dość optymistyczne dla naszego kraju. Szczególnie że  27,8% Polaków prawie nigdy w przeciągu 12 miesięcy nie sięgnęło po substancje wysoko procentowe a 25,9% rzadziej niż raz w miesiącu.

Niestety pomiar śmiertelności powodowanej spożyciem alkoholu w Polsce jest niebezpiecznie wysoki, wynosi on 15,5%. Posiadając taki wynik, zajmujemy 2 miejsce w krajach Unii Europejskiej, tuż za Słowenia gdzie śmiertelność obejmuje aż 40% obywateli. Dla porównania w 2013 r. mieliśmy 6,4% i 12 miejsce w tabeli statystycznej.

Alkoholizm w Polsce i na świecie — statystyki

Alkoholizm na świecie – dane WHO

Bardzo interesujące wskaźniki przyjęło WHO w 2020 roku do badania wpływu pandemii COVID-19 na spożycie alkoholu. Okazało się bowiem że ogólnoświatowa potrzeba izolacji sprzyja tendencji sięgania po płyny wysokoprocentowe. Jak powszechnie wiadomo, pandemia jeszcze się nie skończyła, dlatego też w dalszym ciągu zbierane są informacje niezbędne do oszacowania rozmiarów szkód nią powodowanych. Dotychczas pojawiające się dowody wskazują, że osoby z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu są narażone na zwiększone ryzyko zarażenia się wirusem COVID-19. Natomiast jednostki już zarażone częściej doświadczają negatywnych skutków.  Ponadto WHO stara się podkreślać szerokie spektrum zagrożeń wynikających z choroby alkoholowej.

Alkoholizm na świecie wiąże się z ryzykiem rozwoju problemów zdrowotnych. Możemy do nich zaliczyć zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Dodatkowo często pojawiają się poważne choroby niezakaźne, a wśród nich na pierwszym miejscu jest marskość wątroby. Alkoholizm nie tylko w Polsce powoduje również niektóre nowotwory i choroby układu krążenia. Nie wolno także zapominać o urazach wynikających z przemocy i kolizji drogowych będących skutkiem nadużywania alkoholu. WHO podaje, że na całym świecie co roku ginie prawie 3 000 000 osób, stanowią one 5,3% wszystkich zgonów.

Analizując zaburzenia związane z ADHD, należy zachować szczególną czujność i mieć odpowiedni warsztat. W naszej szkole psychoterapii zapewniamy wszechstronny rozwój oraz doskonałe zaplecze dydaktyczne. Gwarantujemy zajęcia na najwyższym poziomie, które pozwolą przygotować się do pracy psychologa oraz psychoterapeuty.