Psychoterapia indywidualna to taki sposób świadczenia pomocy, w którym psychoterapeuta pozostaje w bliskim kontakcie z klientem i pochyla się nad jego potrzebami, problemami i celami. Wspiera i prowadzi. Taka terapia wymaga od psychoterapeuty dużego zaangażowania i profesjonalnej wiedzy. Mimo tego, że to sposób pracy od dawna stosowany, to nadal pojawiają się pytania, czy jest on skuteczny.

Czy psychoterapia indywidualna naprawdę jest skuteczna?

Wątpliwości biorą się z faktu, że nie wszyscy psychoterapeuci to naprawdę profesjonaliści. Gdy pacjent trafia do osoby bez profesjonalnej wiedzy niezbędnej do skutecznej pomocy, to faktycznie nie osiąga rezultatów. A zatem pojawiają się wątpliwości co do sensu takiej terapii.

Wiedząc, jak ważna jest profesjonalna wiedza, a przede wszystkim łączenie różnych podejść, aby używać tego najlepszego dla konkretnego klienta, naszych studentów uczymy psychoterapii indywidualnej na najwyższym poziomie.

Psychoterapia prowadzona przez dobrze przygotowanego do niej terapeutę jest skuteczna i przywraca pacjentowi zdrowie.

Na czym polega indywidualna psychoterapia?

To szczera i w miarę swobodna rozmowa między klientem a terapeutą. Jest ona prowadzona jednak według konkretnych reguł i w oparciu o fachową i najnowszą wiedzę z zakresu psychologii, psychiatrii czy neurologii. W zależności od podejścia terapeuta może być bardziej lub mniej aktywny, ale musi w sposób świadomy prowadzić proces zdrowienia pacjenta. Dlatego ważne jest naprawdę dobre przygotowanie do tego odpowiedzialnego zawodu.

Psychoterapia indywidualna to bardzo bliski kontakt z klientem, który ufając terapeucie i stosując się do jego zaleceń, czy proponowanych technik podlega procesowi powrotu do równowagi psychicznej. Ważna jest relacja terapeutyczna, a jej jakość zależy od profesjonalizmu terapeuty. Oczywiście z uwagi na bardzo ogólny charakter artykułu nie ma tu miejsca na opisywanie konkretnych sposobów pracy. Uczymy wielu z nich. Nasza szkoła psychoterapii jest atestowana przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Jaki kurs psychoterapii daje możliwość pracy indywidualnej z pacjentem?

Każdy kurs psychoterapii daje taką możliwość, ale nie każdy robi to profesjonalnie i naprawdę szeroko. Psychoterapia – kurs czy szkoła? Zdecydowanie lepiej potraktować ten temat szeroko.

Jeśli ktoś chce zostać psychoterapeutą i poznać nie tylko ten typ terapii, ale kompleksowo wszystkie najpopularniejsze, to zapraszamy do naszej szkoły. Prowadzimy szkołę psychoterapii i kursy przygotowawcze do certyfikacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Dają one uprawnienia do prowadzenia psychoterapii indywidualnej i grupowej.

W jakich przypadkach można prowadzić psychoterapię indywidualną?

W zasadzie w każdej sytuacji, w której pacjent zgłasza się po pomoc, można pracować w taki sposób. Nasz kurs psychoterapii przygotowuje do pracy z wieloma zaburzeniami natury psychicznej. Między innymi osoby chore psychicznie cierpiące na zaburzenia afektywne, obsesyjno – kompulsywne i inne mogą uczęszczać na psychoterapię wspomagającą leczenie farmakologiczne.

Również osoby z depresją, z obniżonym nastrojem mogą wybierać taką formę pomocy. Są tacy pacjenci, dla których jest to jedyny sposób terapii, w której chcą brać udział. Tym bardziej należy im jej udzielać naprawdę profesjonalnie.

Ale i osoby w kryzysach, po nadużyciach wszelkiego rodzaju albo uzależnione również szukają takiej formy pomocy.

Co musi wiedzieć psychoterapeuta?

Musi znać procesy istotne w relacji pacjent-psychoterapeuta, aby móc je wykorzystywać, a innym przeciwdziałać. Wpływają one na jakość procesu psychoterapeutycznego. Powinien rozumieć istotę lęku przed zmianą, a jednocześnie potrafić rozładowywać napięcia emocjonalne lub wykorzystywać je w procesie terapii. Musi wiedzieć, w jaki sposób można dokonać modyfikacji schematów behawioralno – poznawczych, a zatem powinien doskonale znać sposób uczenia się nowych zachowań lub myśli.

Ponadto terapeuta musi znać techniki skutecznej psychoterapii oraz dobrze rozumieć siebie w procesie pomagania. Istotne znaczenie ma to, co charakteryzuje samego psychoterapeutę, ale też konkretne sposoby pracy, których uczy nasza szkoła psychoterapii. Tu nie będziemy ich opisywać, bo to bardzo ogólny artykuł. Szeroko znane są takie, jak rysunek, modelowanie, hipnoza, praca z ciałem, czy relaksacja. Czasem jednak największe znaczenie ma nastawienie pacjenta, a nad tym też trzeba umieć pracować. Skuteczny terapeuta musi potrafić wzbudzić w pacjencie motywację do pracy, bo tylko ona jest gwarantem skuteczności psychoterapii indywidualnej.

Jednocześnie istotna jest świadomość specjalisty, że nie może stać się dla pacjenta zbyt ważny. To spowoduje niepotrzebne komplikacje, a ponadto po skończonej psychoterapii pacjent nie potrafi samodzielnie radzić sobie z trudnościami i wraca na terapię. Skuteczny terapeuta potrafi przeciwdziałać takim problemom. Dlatego należy ukończyć dobry kurs psychoterapii. Tutaj piszemy o pomocy bardzo ogólnie, po więcej informacji zapraszamy do naszej szkoły, która uczy różnorodnych podejść psychoterapeutycznych. Pozwala to na późniejsze dowolne korzystanie z nich w pracy.

Najbardziej znane są terapie oparte o teorie psychodynamiczną, behawioralno – poznawczą, czy systemową. Ale jest wiele rodzajów terapii, których znajomość pomaga dobrać najbardziej skuteczne metody i techniki. To pozwala na skuteczną pomoc w procesie radzenia sobie z trudnościami oraz w dochodzeniu do pełnego zdrowia.

Nasza szkoła psychoterapii uczy profesjonalistów!