Dialog motywujący Millera i Rollnicka jest metodą stosowaną przez psychoterapeutów w stosunku do bardzo trudnych pacjentów. Wykorzystuje się w tym przypadku podejście humanistyczne, terapię systemową, poznawczo-behawioralną, psychologię inspiracji, a także motywacji. Za twórców tej techniki uznaje się dwóch panów, a mianowicie profesora Williama Millera i profesora Stephena Rollnicka. Artykuł, który przygotowaliśmy dla Ciebie, pozwoli Ci zyskać garść informacji o tej metodzie. Jednocześnie podkreślamy, że osoby, które pragną zgłębić wiedzę na ten temat, przejść szkolenie lub poznać inne rodzaje psychoterapii zapraszamy na kurs do szkoły Vis Salutis.

Co warto wiedzieć na temat metody, jaką jest dialog motywujący — schemat Millera i Rollnicka?

Dialog Motywujący — schemat Williama Millera i Stephena Rollnicka jest to inaczej konwersacja o zmianie. Prezentowana technika pomaga podjąć pracę z trudnymi pacjentami, którzy zmagają się z różnymi uzależnieniami. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest to, że jest ono stosowane w różnych problemach, w których potrzebuje się modyfikacji. Metodę wprowadzono do powszechnego użycia w 1983 roku. Co więcej, od tego czasu przeszła ona wiele zmian i udoskonaleń na skutek wyników, jakie uzyskano w licznych badaniach laboratoryjnych.

Jaki jest podstawowy cel Dialogu Motywującego Millera i Rollnicka?

Podstawowym celem Dialogu Motywującego Millera i Rollnicka jest dążenie do wzmocnienia u pacjenta jego własnej motywacji do zmiany zachowania. Naukowcy odpowiedzialni za powstanie tej techniki podczas jej opracowywania wyszli z przekonania, że każdy człowiek ma w sobie podłoże czy impuls do modyfikacji własnego postępowania. Jednakże wiele osób nie potrafi poradzić sobie z wewnętrzną blokadą stanowiącą równocześnie pozytywne, jak i negatywne nastawienie do konkretnego obiektu. Jest to tak zwana ambiwalencja. W tym przypadku mimo występowania świadomości, że dany proces jest dla nas dobry, pojawia się wewnętrzny monolog. Nakłania on do zostania przy starych, wygodnych rozwiązaniach. Warto w tym miejscu podać konkretny przykład. Załóżmy, że konkretna osoba chce zrzucić kilka kilogramów. Jednakże, gdy tylko pragnie wprowadzić w życie zmiany, automatycznie w głowie tworzą się wymówki w postaci zbyt dużej odległości do siłowni czy braku czasu.

Dialog motywujący Millera i Rollnicka

Dialog Motywujący Millera i Rollnicka, czyli w jakich okolicznościach pojawia się pragnienie zmiany? Jak pomóc ludziom w zmianie?

Pragnienie zmiany dochodzi do głosu wówczas, gdy człowiek odczuwa pewien dyskomfort wywołany przez stan napięcia, który występuje przy ambiwalencji. Doskonałą receptą w tym przypadku jest wzmocnienie motywacji do zmiany, czyli właśnie dialog motywacyjny. Narzędzia tej techniki opierają się na wykorzystaniu języka zmiany, czyli opcji przeciwnej do języka podtrzymania. Psychoterapeuta podsuwa pacjentowi takie słowa, jak potrafię, mogę, potrzebuję, pomogłoby mi to czy chciałbym. W przeprowadzanym procesie ogromną rolę odgrywa to, aby osoba korzystająca z pomocy psychologicznej sama dochodziła do wymienionych wcześniej stwierdzeń. Co ciekawe, najlepsze rezultaty przynosi wypowiadanie tych wyrazów na głos, ponieważ wtedy bardziej docierają one do świadomości człowieka.

Zadanie specjalisty polega na zadawaniu pytań, które naprowadzą pacjenta do konkretnych wniosków zachęcających do wprowadzenia do własnego życia pewnych modyfikacji. Badania przeprowadzone w późniejszym czasie przez Moyersa i współpracowników ujawniły, że posługiwanie się w dużym stopniu językiem zmiany pomaga wprowadzić w umyśle trwałe modyfikacje. Można dzięki temu uzyskać spore rezultaty zmiany działań w przyszłości.

Dialog Motywujący Millera i Rollnicka, czyli jakie są najistotniejsze zasady tej metody?  – Ćwiczenia, schematy działania

Dialog Motywujący realizuje się z uwzględnieniem czterech najważniejszych zasad: akceptacja, wywoływanie, współczucie i współpraca. Pod pierwszym wyrazem ukrywa się wyrażanie aprobaty i szacunku dla wartości reprezentowanych przez drugą osobę. Konieczna jest w tym przypadku umiejętność zrozumienia decyzji i wyborów podejmowanych przez pacjenta. Najważniejsze jest to, że każda osoba ma w sobie elementy, które mają moc wywołania zaistnienia zmiany potrzebnej w jej życiu. Nie uda się osiągnąć dobrego rezultatu bez ofiarowania drugiej osobie współczucia, które udzieli niezbędnego wsparcia w dążeniu do realizacji osobistego celu. Cały proces terapeutyczny musi odbywać się w przyjaznej atmosferze, która sprzyja partnerstwu. Nie może tutaj być żadnego przymuszania, ani nakłaniania do konkretnego działania.

Dialog motywujący Millera i Rollnicka

Dialog Motywujący, czyli jakie narzędzia stosuje psychoterapeuta w przypadku tej metody? – Przykłady działania

Istotne znaczenie w przypadku tej techniki mają również odpowiednie narzędzia, a także umiejętności psychoterapeuty. Dobry specjalista, który potrafi stosować prezentowaną technikę, umie słuchać, zadaje pytania otwarte, stosuje afirmację, czyli dowartościowanie, a także podsumowania.

Dialog motywujący jest to metoda, która wzbudza w pacjencie wewnętrzną motywację do wprowadzenia w życie konkretnych zmian. Nie ma tutaj miejsce na presję czy zastraszanie. Przynosi ona nie tylko bardzo dobre, ale także i trwałe rezultaty. Osoby, które pragną więcej dowiedzieć się na ten temat lub zostać psychoterapeutą zachęcamy do skorzystania z oferty szkoły psychoterapii Vis Salutis. Placówka prowadzi kursy przygotowujące do certyfikacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.