Superwizja to niezwykle tajemnicze słowo. Duża grupa osób, która nie jest wciągnięta w tajniki psychologii, nie zdaje sobie sprawy z tego, co termin ten oznacza. Często, gdy usłyszy takie pytanie, popada w stan konsternacji. Dlatego warto dowiedzieć się, co to tak naprawdę oznacza. Dzięki temu uniknie się takich sytuacji. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy najważniejsze informacje na jej temat. Z tego artykułu dowiesz się też, jak przygotować się do superwizji.

Jednocześnie informujemy, że tekst ma wyłącznie charakter ogólny. W przypadku, gdy pragniesz zostać psychoterapeutą i poznać nie tylko ten typ terapii, ale i inne rodzaje zapraszamy do szkoły Vis Salutis. Oferujemy bardzo ciekawe kursy przygotowawcze do certyfikacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Co warto wiedzieć na temat superwizji?

Superwizja to sposób kształcenia psychoterapeutów. Może mieć charakter indywidualny bądź grupowy. Osobą, która przewodniczy tej formie zdobywania wiedzy jest Superwizor. Pełni on zadanie pewnego rodzaju mentora, który przekazuje uczestnikom istotną wiedzę, cenne wskazówki, a także obiektywne spojrzenie na wiele kwestii. Zawsze służy pomocą i swoim doświadczeniem. Co więcej, możesz tutaj także liczyć na konstruktywną krytykę, Wszystko to sprawia, że działanie to przynosi bardzo wiele korzyści. Studenci zyskują informacje, które pomogą im radzić sobie w kryzysowych sytuacjach ze swoimi pacjentami.

Jak wygląda superwizja?

Zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o superwizję, ma wspólne omawianie interesujących przypadków pacjentów. To podobnie jak przyszli prawnicy i sędziowie. Oni z kolei rozwiązują tak zwane casusy z różnych rozpraw. Podczas superwizji osoba przewodnicząca opowiada uczestnikom o pracy z ludźmi potrzebującymi pomocy psychologicznej. Wskazuje też na metody pracy i mówi o swoich wątpliwościach. Ludzie, którzy biorą udział w superwizji, zdobywają nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale mogą bardzo wiele wnieść do konkretnej sprawy. Każda cenna uwaga może być w tym przypadku kluczowa. Często zdarza się, że będąc w samym środku akcji, nie zauważa się istoty problemu. Świeże spojrzenie różnych specjalistów może przyczynić się do podjęcia właściwego kroku i wyleczenia pacjenta.

Kto może pełnić rolę superwizora?

Superwizor musi spełniać konkretne wymagania. Taka osoba dysponuje przede wszystkim właściwym certyfikatem. Warunkiem jego otrzymania są uprawnienia psychoterapeuty i inne dodatkowe czynniki. Wśród nich wymienia się między innymi odpowiedni staż pracy, a także wymagana liczba godzin superwizji odbytych z innym superwizorem.

Jak przygotować się do superwizji?

Dobre przygotowanie do superwizji jest niezwykle ważne. Na samym początku przygotuj sobie krótki opis tego, jak widzisz swojego pacjenta. Potrzebne będzie wszystko, co wpływa na całą sprawę. Wypisz sobie zatem takie informacje jak wiek, płeć, krótka historia, a także przyczyna, dla której potrzebujący do Ciebie przyszedł. Wspomnij o Waszej relacji i postępach. Istotne są również cechy pacjenta. Zatem odpowiedz sobie na pytanie, czy jest on uważny, czy raczej trudno skupia uwagę i szybko daje się rozproszyć. Pomyśl też, czy jest zadaniowy i w jaki sposób radzi sobie z emocjami. Nie bez znaczenia jest też jego świadomość. Niektóre osoby przychodzą na terapię za namową rodziny, a rzeczywiście nie wierzą w to, że mają problem. Do jakiej grupy należy Twój pacjent?

Jak przygotować się do superwizji, czyli opisz swoje metody pracy?

Kolejny etap wchodzący w skład solidnego przygotowania do superwizji stanowi opis dotyczący wykorzystywanych przez Ciebie metod pracy. Krótko nakreśl sygnały informujące o gotowości pacjenta do pracy i leczenia. Poinformuj superwizora i innych uczestników spotkania, czy jesteś aktywnym terapeutą, czy raczej biernym słuchaczem. Dzięki takiej notatce spotkanie będzie nie tylko łatwiejsze, ale również lepiej przygotujesz się na pytania od Superwizora. W rezultacie wszystko przebiegnie sprawniej i więcej wyniesiesz z tej lekcji dla siebie i swoich pacjentów.

Superwizja to doskonały sposób na przyjrzenie się swojej pracy jako psychoterapeuty. Uczestnicy tych spotkań nie tylko upewnią się, czy podjęte środki są prawidłowe w pracy z potrzebującym pomocy, ale także zdobędą cenne wskazówki. Zyskają też świeże spojrzenie innych osób i ich obiektywną opinię. Nauczą się też krytycznie patrzeć na siebie i podjęte metody pracy. Nikt nie jest alfą i omegą, dlatego warto czasami posłuchać innych specjalistów. Jest to doskonały sposób na zdobycie cennej wiedzy i doświadczenia. W rezultacie bez wątpienia wpłynie to na podwyższenie jakości świadczonych usług. Psychoterapeuta będzie bardziej otwarty, a więc skuteczniejszy w działaniu. Niestety nie wszyscy psychoterapeuci korzystają z pouczających spotkań z Superwizorem. Jest to niestety duży błąd.

W przypadku, gdy masz potrzebę zgłębienia tego tematu zapraszamy na stronę internetową szkoły psychologii Vis Salutis. Mamy bardzo ciekawe kursy przygotowawcze do certyfikacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Służymy pomocą i w razie potrzeby rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Zapraszamy!