Terapeuci, zanim podejmą decyzję o szkole psychoterapii, muszą zdecydować się na styl pracy swojego zawodu. W związku z tym mają do dyspozycji kilka głównych nurtów, które to różnią się od siebie historią, a także podejściem do samego pacjenta. Ponadto każdy z nich dysponuje innymi narzędziami i technikami do diagnozowania problemów. Jeśli jednak nie ma decyzyjności w tej sprawie, to nurt integracyjny będzie stanowić idealną bazę startową.

Na czym polega nurt integracyjny?

Terapia prowadzona w nurcie integracyjnym łączy w sobie kilka podejść. Wyjątkowy charakter pozwalający na zestawianie różnych idei z każdego nurtu pozwala w elastyczny sposób dostosowywać przebieg sesji. Wszystko zależne jest od spersonalizowanych potrzeb oraz trudności, z jakimi mierzy się dany pacjent.

W zależności od problemu integracyjny proces Terapeutyczny pozwoli zidentyfikować negatywne schematy zachowania. Można powiedzieć, że w sprawniejszy sposób dokonuje się dobór narzędzi i metod, które usuną determinujące emocje, jakie w pływają na samopoczucie jednostek.

Kto powinien w szczególności zwrócić uwagę na ten nurt?

Ze względu na swoją eklektyczność terapia integracyjna  może być pomocna w każdej sytuacji. Wszystko zależy od sposobu i intensywności oddziaływań terapeuty. Pacjenci, którzy mogą być zainteresowani tym stylem pracy, przeważnie cierpią na:

  • Uczucie pustki i braku satysfakcji z życia
  • Zaburzenia psychosomatyczne
  • Zaburzenia lękowe i obsesyjno – kompulsywne
  • Trudności w relacjach z bliskimi oraz kłopoty z niskim poczuciem własnej wartości
  • Różnego rodzaju uzależnienia, depresje i zaburzenia osobowości

Ponadto szkolenie w perspektywie tego nurtu jest szczególnie proponowane osobom, które nie mogą rozważyć konkretnego ukierunkowania się na metodę pracy.

Zastanawiasz się jak rozwijać swoją karierę? Rozważ studia podyplomowe psychologii lub kurs psychoterapii. Szkoła psychoterapii Vis Salutis oferuje profesjonalną kadrę praktyków i atest Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.