Nadpobudliwość psychoruchowa, potocznie określana mianem ADHD, to zaburzenie znane już od wielu lat. Dzięki zdobywanej nieustannie wiedzy i doświadczeniu coraz lepiej potrafimy je diagnozować i leczyć. Z każdym rokiem przybywa także specjalistów, którzy potrafią prawidłowo określić problem, a następnie wskazać rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że należy przez cały czas poszerzać swoje umiejętności, aby móc właściwie definiować objawy ADHD u dzieci. Wczesne wykrycie niepokojących sygnałów pozwala na lepsze poradzenie sobie z problemem, a także opracowanie skuteczniejszej terapii. Ma to ogromne znaczenie szczególnie u najmłodszych, którzy na co dzień muszą mierzyć się z trudami dorastania, a dodatkowe komplikacje mogą znacząco utrudnić ten proces.

Wczesna diagnostyka ADHD — szybszy powrót do pełnej formy — choroba ADHD u dzieci objawy

Choć pozornie ADHD nie stanowi szczególnie poważnego zaburzenia, w rzeczywistości może być bardzo kłopotliwe. Wpływa bowiem na jakość relacji międzyludzkich, a także na aspekty takie jak koncentracja, szybkość i sprawność uczenia się, a nawet na odczuwanie emocji. Wszelkie tego rodzaju nieprawidłowości występujące u młodego człowieka, który dopiero dorasta, mogą nastręczać dodatkowych trudności. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo i odpowiednio szybko zweryfikować, czy nasze dziecko wykazuje objawy ADHD. Czas ma tu ogromne znaczenie, ponieważ szybkie podjęcie terapii daje znacznie lepsze rezultaty i trwałe efekty. Jak więc rozpoznać, czy nasza pociecha przejawia oznaki nadpobudliwości psychoruchowej?

Objawy ADHD u dzieci

Objawy ADHD u dzieci test

Warto pamiętać, że nadpobudliwość psychoruchowa może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Im wcześniej jednak uda nam się zdiagnozować problem, tym większa szansa, że szybciej wyeliminujemy szkodliwe objawy. Należy także uświadomić sobie, że sygnały ostrzegawcze mogą różnić się w zależności od wieku pacjenta. Okres wzrostu i intensywnego rozwoju same w sobie stanowią trudną sytuację, a wszelkie anomalie jeszcze potęgują w maluchu poczucie zagubienia i dezorientacji. Aby więc wykryć wszystkie tego rodzaju nieprawidłowości jak najszybciej, dobrze jest przyglądać się swojemu dziecku i wychwytywać niepokojące znaki.

ADHD zwykle daje o sobie znać już w pierwszych latach życia dziecka. Niepokojące sygnały mogą pojawić się mniej więcej między drugim a szóstym rokiem. Objawy ADHD nasilają się u dzieci w wieku szkolnym. Analizuje się je na trzech płaszczyznach — badając ruchliwość, umiejętność koncentracji i zdolności uczenia się oraz sprawdzając poziom impulsywności. Jakie konkretne zachowania i sygnały powinny nas zaniepokoić?

Objawy ADHD u dzieci — nadpobudliwość ruchowa

Większość dzieci to żywe złoto, co oznacza, że wszędzie jest ich pełno. Określenie „nie mogą ustać w miejscu” pasuje więc do większości z nich. Jak poznać, że w danym przypadku jest to objaw nadpobudliwości? Przede wszystkim należy całościowo obserwować zachowania pacjenta. Nadmierna ruchliwość związana z ADHD jest dość charakterystyczna, ponieważ objawia się w sposób stały. Oznacza to, że dziecko cały czas jest w ruchu i nie przestaje nawet wówczas, kiedy wymaga tego sytuacja. Wszelkie próby uspokojenia go pomagają jedynie na chwilę, aby następnie wszystko wróciło do pierwotnego stanu. W tym wypadku maluch nie zatrzymuje się nawet na moment, również wtedy gdy znajduje się w miejscu publicznym, w klasie czy na ważnej uroczystości. Co więcej, znamienne jest również to, że niemal nie występuje u niego stan uspokojenia i wyciszenia. Mimo prób ciągle musi znajdować się ono w ruchu.

Objawy ADHD u dzieci

Objawy ADHD u dzieci w wieku przedszkolnym i w wieku szkolnym — problemy z koncentracją

Bardzo istotnym elementem diagnostyki ADHD jest również sprawdzenie, w jaki sposób dziecko radzi sobie w szkole lub we wszystkich tych sytuacjach, które wymagają zwiększonej uwagi.  Objawy ADHD u dzieci to, np. trudności, które sprawiają mu zadania w szkole czy w przedszkolu. Szybko się nimi nudzi, aby po chwili zająć się czymś innym. Maluch nie umie zrealizować polecenia, mimo tego, iż sprawia wrażenie, jakby go wysłuchał. Znamienne jest także to, że nie jest mu łatwo wykonywać codzienne obowiązki. Szybko je porzuca, zapomina o nich albo rozprasza się nawet za sprawą słabych bodźców. Najsilniej objawia się to w okresie szkolnym, kiedy ilość obowiązków się zwiększa i potrzebna jest codzienna rutyna i schemat działania.

Nadmierna impulsywność, a objawy u dzieci

Nadpobudliwość psychoruchowa przejawia się także na poziomie emocji oraz podczas prób radzenia sobie z nimi. Widoczna jest ona przede wszystkim w relacjach między rówieśnikami. Dziecko nie potrafi zatrzymać swoich działań. Reaguje bez zastanowienia, jeszcze zanim przyjdzie czas na konkretną aktywność. Takie sytuacje często rodzą niezrozumienia czy wręcz agresję u innych maluchów. Pacjent z ADHD często przerywa innym, nie czekając na swoją kolej, jakby to jego potrzeby były najważniejsze.

Objawy ADHD u dzieci

Jak prawidłowo diagnozować ADHD u dzieci?

Prawidłowe określenie, czy dziecko cierpi na nadpobudliwość psychoruchową, bywa trudne, ponieważ duża część objawów często wynika z naturalnych i w pełni normalnych zachowań dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby stworzyć całościowy obraz pacjenta i przeprowadzić analizę na wszystkich trzech płaszczyznach. Dopiero pełny zestaw sygnałów może sugerować, że dana osoba wykazuje zachowania związane z ADHD. Co więcej, specjaliści zalecają, aby badać różne środowiska. Objawy muszą pojawić się w przynajmniej dwóch różnych miejscach, na przykład w domu i w szkole.

Analizując zaburzenia związane z ADHD, należy zachować szczególną czujność. Specjaliści, którzy się tego podejmują, muszą dysponować odpowiednim warsztatem badawczym oraz wiedzą. W naszej szkole psychoterapii zapewniamy wszechstronny rozwój oraz doskonałe zaplecze dydaktyczne. Gwarantujemy zajęcia na najwyższym poziomie, które pozwolą przygotować się do pracy psychologa oraz psychoterapeuty.