Miłość to piękne uczucie, które łączy dwie osoby. Daje wiele energii i sprawia, że wszystko wygląda lepiej. Jednakże niepielęgnowana relacja może przygasnąć. Ekscytacja, która pojawiła się na początku związku, po pewnym czasie zmienia się w codzienność. Zostaje przykryta stertami różnych spraw i obowiązków takimi jak niezapłacone rachunki, praca, dzieci, kredyt mieszkaniowy i wiele innych. Gdy dochodzi do kryzysu, nie należy ronić łez, a wziąć sprawy we własne ręce. Doskonałym pomysłem jest psychoterapia małżeńska. Pomoc specjalisty nie jest zarezerwowana wyłącznie dla partnerów, których łączy akt ślubu. Ze wsparcia mogą skorzystać ludzie żyjący w nieformalnym związku. Sprawdź, co warto wiedzieć na jej temat.

Informujemy jednocześnie, że jest to ogólny artykuł. Każdego, kto chce uzyskać więcej informacji lub chce zostać psychoterapeutą zapraszamy na specjalistyczne kursy przygotowawcze do szkoły Vis Salutis.

Dla kogo przeznaczona jest psychoterapia małżeńska?

Każdy nawet najlepszy związek przeżywa pewne trudności, jeśli chodzi o porozumienie, poglądy i inne kwestie. Wynika to z tego, że człowiek jest skomplikowaną jednostką, która reaguje w różny sposób na konkretne sytuacje. Niektóre pary potrafią sobie poradzić samodzielnie z problemami. Inne natomiast potrzebują pomocy. Wówczas warto skorzystać ze wsparcia psychologa i udać się wspólnie na terapię. Pomoc specjalisty może wnieść dużo dobrego. Spojrzenie na relację kogoś z zewnątrz niejednokrotnie pomaga odkryć, w czym tak naprawdę tkwi problem. Czasami sytuacja między ludźmi pogarsza się, ponieważ nie potrafią rozmawiać o istotnych sprawach. Zamiatają kłopoty pod przysłowiowy dywan. W końcu wzajemna nieufność doprowadza do tego, że wszystko wybucha. Ludzie najczęściej obarczają siebie nawzajem o sytuację, która nastąpiła. Psychoterapeuta podczas sesji nakłania do szczerości. Ludzie dowiadują się wówczas o wielu interesujących sprawach. Otwartość sprawia, że nareszcie mogą poznać skrywane uczucia drugiej strony. To bardzo pomaga i jest niezwykle budujące.

W jaki sposób odbywa się psychoterapia małżeńska?

Najważniejszym zadaniem psychoterapii małżeńskiej jest poznanie problemu, który niszczy związek dwojga ludzi. Psycholog podczas sesji skłoni partnerów do dyskusji na temat łączącego ich związku. Zadaje różne pytania, które natchną parę do refleksji i przemyśleń. Ludzie uczestniczący w takich spotkaniach otrzymują też różne zadania domowe, które mają pomóc odkryć sedno problemu. Ponadto wspólne zaangażowanie w odrobienie prac przyczynia się do tego, że potrzebujący często przypominają sobie czas, kiedy nie mogli przejść ulicą i nie trzymać się za ręce. Często zdarza się, że odnajdują to co utracili lub przez pewien czas ukryli, gdzieś głęboko na dnie własnych dusz.

Nie zawsze jednak jest tak kolorowo. Niektórzy partnerzy tkwią w toksycznej relacji. Zdarza się, że dwie osoby nie są w stanie razem funkcjonować w życiu codziennym. Zadaniem psychologa jest także uświadomienie im, że najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie rozstanie. Istotne jest to, ze psychoterapia ma wówczas sens, gdy jest współpraca i chęć obojga partnerów do podjęcia konkretnych działań.

Jak długo trwa psychoterapia małżeńska?

Wszystko zależy od tego, z jakim problemem zmagają się partnerzy. Jest to naprawdę kwestia indywidualna. Czasami potrzeba więcej czasu, czasami mniej. Najczęściej jednak całość zamyka się w perspektywie od sześciu do nawet dwunastu miesięcy regularnych spotkań. Co więcej, sesje odbywają w zasadzie raz na tydzień. Dzięki temu można z łatwością wprowadzić rozwiązania ustalone podczas rozmów z psychoterapeutą. Wówczas nie ma również problemu z weryfikacją, a także analizą wyników.

Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii małżeńskiej?

Psychoterapia małżeńska może przynieść naprawdę wspaniałe korzyści. W rezultacie bardzo często udaje się naprawić wieloletni związek i ponownie odkryć uczucie łączące ludzi. Z nią można także uwolnić się od toksycznej relacji i uświadomić sobie, że dalej nie należy podążać tą drogą. Kilka miesięcy pracy to naprawdę niewielki wkład w porównaniu do rozwiązań, jakie można osiągnąć. Pamiętaj, że odkrycie problemów często okazuje się kluczowe, aby uniknąć niebezpieczeństwa pogłębiania się toczących się między parą nieporozumień.

Jak w przypadku każdej terapii tak i tutaj nie można zagwarantować sukcesu po jej wdrożeniu. Jednakże warto podjąć ryzyko, gdyż wynik może przerosnąć najśmielsze oczekiwania. W przypadku, gdy jest, choć najmniejsza nadzieja na ratowanie relacji to warto ją podjąć.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat tej psychoterapii lub interesują Cię inne rodzaje pomocy psychologicznej? Zapraszamy na stronę internetową szkoły psychologii Vis Salutis. Z nami spełnisz swoje pragnienie i uzyskasz wymarzony zawód. Mamy bardzo duże doświadczenie i wykwalifikowaną kadrę. Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i pomożemy w każdej sytuacji. Oferujemy kursy przygotowawcze do certyfikacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Serdecznie zapraszamy!