Szkoła psychoterapii poznawczo behawioralnej wychodzi naprzeciw ambitnym psychoterapeutom. Przyjrzyjmy się bliżej jej najważniejszym nurtom.

Szkoła psychoterapii poznawczo behawioralnej — która najlepsza?

Szkoły psychoterapii kształcą w konkretnych nurtach, współcześnie szacuje się, że ich liczba waha się między 7 a 10. Decyzja dotycząca tego, jaką szkołę wybierzemy w szczególności, zależy od osobistych preferencji. Ponadto nie każdy student z konkretną specyfikację będzie chciał kontynuować dalszą edukację w tym samym nurcie. Różnorodność wyboru pozwala na bogate uzupełnianie posiadanych kompetencji.

W Polsce najpopularniejsze rodzaje psychoterapii dotyczą następujących nurtów: poznawczo-behawioralny, systemowy, psychodynamiczny, humanistyczny, narracyjny i inne. Na rynku działają również placówki, które stanowią połączenie różnych podejść. Dlatego przed wyborem konkretnej placówki trzeba dobrze przeanalizować rynek i sprawdzić, czy oferowane techniki są zgodne z naszymi przekonaniami. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że zdecydowana większość współczesnych psychoterapeutów wykorzystuje różne metody i szkoły psychoterapii.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – podstawowe informacje

Dużą popularnością cieszy się szkoła terapii poznawczo-behawioralna. Cechą wyróżniającą tego nurtu jest przekonanie, że elementy zdrowia psychicznego są ze sobą powiązane. Istotne są zatem myśli, przekonania, zachowania i reakcje fizjologiczne. Podstawą tego nurtu jest to, aby wpływać na myśli i zachowania, a dzięki temu także reakcje. Terapia poznawczo-behawioralna pomaga wyprowadzić pacjenta z nerwicy, stanów lękowych, ADHD, zaburzeń seksualnych czy rozwojowych.

Zastanawiasz się jak rozwijać swoją karierę? Rozważ studia podyplomowe psychologii lub kurs psychoterapii. Szkoła psychoterapii Vis Salutis oferuje profesjonalną kadrę praktyków i atest Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.