Terapeuta zajmujący się diagnozą i leczeniem negatywnych zachowań oraz myśli powinien odznaczać się szczególnymi umiejętnościami, które zapewniła szkoła terapii poznawczo behawioralnej.

Jak obecnie prezentuje się szkoła terapii poznawczo behawioralnej?

We współczesnej terapii poznawczo-behawioralnej znajdziemy całą grupę różnorodnych teorii, które wspólnie odwołują się do głównej idei. Otóż zakłada, że emocje jednostek, a także ich zachowania z łatwością można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się. Ponadto uwzględniana jest mediacyjna rola procesów poznawczych. Wszyscy terapeuci wywodzący się z tego nurtu rozumieją,  że jednoznaczne stanowisko w sprawie podejścia do leczenia i rozbudowywanie koncepcji sprzyja skuteczności terapii.

Terapia poznawczo-behawioralna – cechy

Celem każdego terapeuty poznawczo-behawioralnego jest przede wszystkim modyfikacja zachowań i sposobów myślenia, dzięki praktycznemu zastosowaniu wiedzę o mechanizmach. Odbywa się to mianowicie w procesie terapii, której zasadnicze cechy stanowią:

  • oparcie na współpracy między terapeutą a pacjentem,
  • zorientowanie na rozwiązanie problemu,
  • skupienie na teraźniejszości, ograniczenie w czasie,
  • zastosowanie adekwatnych technik terapeutycznych.

Wyjątkową skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej dowiodły także różnorodne badania. Za sprawą skrupulatnego testowania technik i metod z tego nurtu zakłada się, że obecnie jest to najlepsza forma leczenia. Przeprowadzone algorytmy nad udokumentowanymi postępowaniami terapeutycznymi pokazały, że ma ono szerokie zastosowanie. Reasumując jest wykorzystywana do leczenia zaburzeń lękowych, afektywnych, schizofrenii, zaburzeń odżywiania, uzależnień i zaburzeń osobowości.

Zastanawiasz się jak rozwijać swoją karierę? Rozważ studia podyplomowe psychologii lub kurs psychoterapii. Szkoła psychoterapii Vis Salutis oferuje profesjonalną kadrę praktyków i atest Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.