Każdy człowiek jest wyjątkowy i dopóki żyje ma przed sobą wszystko to, co najlepsze. Nie można oglądać się za siebie, trzeba żyć i czerpać z własnych doświadczeń, bo każdy nowy dzień daje szansę na niesamowitą przygodę. Takie właśnie podejście do życia miał Milton Erickson. Opracował teorię, którą zafascynował wielu ludzi na całym świecie. Sprawdź, co to dokładnie jest i na czym polega terapia ericksonowska. W tym miejscu pragniemy także podkreślić, że prezentujemy ogólny artykuł. Natomiast, jeśli pragniesz dokładnie poznać metodę lub zostać terapeutą zapraszamy na naszą stronę internetową. Dzięki temu zapoznasz się ze szczegółami kursów przygotowawczych do certyfikacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Terapia ericksonowska na czym polega? Kilka słów o twórcy terapii

Milton Erickson pochodził z rodziny biednych rolników. Życie go nie rozpieszczało. Od najmłodszych lat zmagał się z różnymi problemami zdrowotnymi. W wieku 17 lat zdiagnozowano u niego chorobę Heinego-Medina. Doprowadziła ona do całkowitego paraliżu. Chłopak mógł poruszać wyłącznie oczami. Dzięki temu stał się bardzo dobrym obserwatorem rzeczywistości, która go otaczała. Siła woli doprowadziła do tego, że znowu zaczął chodzić. Co więcej, mimo ograniczeń spełnił marzenie o studiach. Został lekarzem i psychologiem. Nie wierzył on w zastosowanie jednej metody terapeutycznej dla wszystkich pacjentów. W przeciwieństwie do innych specjalistów z tej dziedziny podkreślał on ogromne znaczenie wyjątkowości. Dlatego używał różnych technik w odniesieniu do konkretnej osoby. Opracował rozwiązania, które nadal są aktualne w dzisiejszych czasach.

Terapia ericksonowska na czym polega dokładnie?

Specjalista, który wykorzystuje założenia terapii ericksonowskiej traktuje pacjenta, jak kogoś wyjątkowego. Nie postępuje według z góry ustalonego schematu, czy procedur. Metody leczenia dostosowuje do charakteru człowieka. Co więcej, nie doszukuje się problemów w przeszłości, a skupia się na pacjencie tu i teraz. Pozwala też z nadzieją spojrzeć w przyszłość, gdyż najlepsze jest wciąż przed nami. Mając bagaż doświadczeń można być reżyserem, który dowolnie kształtuje swoje życie i nadaje mu odpowiedni bieg.

Jakie narzędzia pracy wykorzystuje psychoterapeuta korzystający z terapii ericksonowskiej?

Terapeuta korzystający w swojej pracy z założeń oferowanych przez nurt ericksonowski ma gabinet z kilkoma fotelami. Potrzebuje także większej przestrzeni do wykonywania pewnych ćwiczeń ruchowych. Specjalista stara się udzielić pomocy potrzebującej osobie przez używanie różnych metafor, czy też opowieści. Najważniejsze jest to, aby pacjent i psychoterapeuta byli zwróceni do siebie twarzami. Dzięki temu osoba udzielająca pomocy łatwiej wyłapie niewerbalne gesty, które są w stanie czasami przekazać dużo więcej informacji niż sama rozmowa.

W terapii ericksonowskiej często zadaje się pacjentowi pracę domową. Dzięki temu osoba korzystająca z kuracji może samodzielnie zdobyć cenne doświadczenie. Co więcej, zapisze w swojej świadomości sposoby sprawdzające się przy rozwiązaniu konkretnych problemów. W rezultacie znacznie lepiej poradzi sobie z nimi, gdy pojawią się one w rzeczywistym życiu.

Jak terapia Miltona Ericksona rozumie problemy człowieka?

Zgodnie z opracowaniem Miltona Ericksona problem występuje wówczas, gdy konkretna osoba wprowadza zmiany w życiu przy zastosowaniu nawykowych, nieefektywnych rozwiązań. W rezultacie prowadzi to do wielu frustracji. Człowiek próbuje zmodyfikować swoje życie, a w rezultacie nic się nie udaje. Czuje się jak w pułapce lub zamkniętym kręgu, z którego nie ma wyjścia. Nie ma świadomości, że źródłem kłopotów jest powtarzanie zastanych działań, które niewiele wnoszą. Wówczas terapeuta pomaga pacjentowi zwiększyć zakres możliwych kierunków związanych z aktywnością. Chory zyskuje większą autonomię, rozszerza możliwości wyboru i uczy się nowych metod pozwalających osiągnąć zamierzone cele.

Kiedy można powiedzieć, ze terapia ericksonowska zakończyła się powodzeniem?

Terapię ericksonowską kończy się wówczas, gdy pacjent stwierdzi, że czuje się lepiej i osiągnął to, czego chciał. W tym przypadku obowiązuje tak zwana zasada minimalizmu. Wprowadza się tyle modyfikacji, aby osoba korzystająca z kuracji osiągnęła potrzebną zmianę w swoim życiu. Leczenie można bezpiecznie odłożyć wówczas, gdy konkretny człowiek potrafi sam radzić sobie z problemami.

Co zrobić, aby zyskać uprawnienia do prowadzenia terapii?

Podstawę stanowią studia z zakresu psychologii lub nauk pokrewnych. Ponadto, musisz odbyć też wymaganą liczbę szkoleń zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego u nauczyciela korzystającego z tej metody. Doskonałym pomysłem jest też zapisanie się na kurs w Vis Salutis. Oferujemy wsparcie i pomoc profesjonalnych lekarzy, psychologów, psychoterapeutów, edukatorów oraz innych specjalistów z zakresu ochrony zdrowia. Zapraszamy na stronę internetową naszej szkoły psychologi w celu zapoznania się z najważniejszymi informacjami. Otrzymasz przydatne wiadomości związane z dostępnością kursów i zasadami certyfikacji w zgodzie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.