Do leczenia różnorodnych zaburzeń psychicznych wykorzystywana jest najczęściej psychoterapia. Sesje terapeutyczne na samym początku mają zdiagnozować problem a w następnej kolejności podejść do istoty leczenia. Pomagają w szczególności z problemami depresji, uzależnień, stanów lękowych, zaburzeń zachowania lub emocjonalnych. Szacuje się, że ponad połowa populacji mierzy się współcześnie z różnego rodzaju problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym. W związku z tym warto poznać nie tylko typy, ale również wykorzystywane metody psychoterapii.

Metody psychoterapii w dwóch najważniejszych nurtach

W podejściu poznawczo behawioralnym ostatecznym celem jest doprowadzenie, aby pacjent stał się własnym terapeutą. Za sprawą psychoedukacji, nauki konkretnych sposobów radzenia sobie ze stresem czy różnego rodzaju lekami. Ponadto terapeuta wspiera i motywuje, wyznaczając specjalne zadania domowe. Wyznacza się je pomiędzy sesjami i mają przyśpieszyć proces zdrowienia. Ćwiczenie nabytych umiejętności w praktyce jest tym, co wyróżnia metody pracy w tym nurcie.

Terapia psychodynamiczna będąca typem terapię wglądowej jest przykładem, gdzie największy akcent położony jest na rolę nieświadomości. To właśnie nieświadomość kreuje nasze życie za sprawą ukrytych potrzeb i nierozstrzygniętych konfliktów intrapsychicznych. Mechanizmy obronne spychają na jej teren wszystkie elementy naszego istnienia, których nie akceptujemy bądź się wstydzimy i wypieramy. Wykorzystywane metody pracy eksplorują obszary nieświadomości, dzięki czemu poznajemy własne życie psychiczne. Mamy szansę odkryć posiadane zasoby i ograniczenia.

Zazwyczaj praca na terapii psychodynamicznej trwa bardzo długo, od minimum kilku miesięcy do kilku lat. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest zbudowanie leczniczej relacji terapeutycznej. Typowy jest też brak zadań terapeutycznych pomiędzy sesjami.

Zastanawiasz się jak rozwijać swoją karierę? Rozważ studia podyplomowe psychologii lub kurs psychoterapii. Szkoła psychoterapii Vis Salutis oferuje profesjonalną kadrę praktyków i atest Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.