Psycholodzy prawie od dwóch wieków bez wytchnienia pracują nad rozwojem tej nauki. W ten sposób nieustannie powstają nowe rodzaje terapii psychologicznych. Naukowcy próbują poznać i zgłębić mechanizmy ludzkich zachowań. Odkrywają, jakie towarzyszą nam emocje, procesy myślowe, a także, w jaki sposób wpływy otoczenia modelują nasze działania.
Rodzaje terapii psychologicznych – najważniejsze typy
Aktualnie naukowcy rozjaśnili już bardzo dużo czarnych plam na gruncie psychologii. Niestety materiał do pracy, jakim jest umysł człowieka, pokazuje wysoki poziom skomplikowania niemalże na każdym kroku. Ponadto współczesne środowisko jest niezwykle zmienne i chaotyczne. W związku z tym ciągle pojawiają się nowe aspekty i zaskakujące wyzwania przed specjalistami.
Ścieżki i metody pracy psychoterapeutów są różnorodne, każdy z nich wypracowuje swój własny styl i podejście do pacjenta. Z pomocą przychodzą przeróżne nurty terapii, które sprawiają, że można w łatwy sposób dopasować konkretną pomoc do specyficznych problemów. Wyróżnia się zatem terapię psychodynamiczną, psychoanalizę, poznawczo-behawioralną, humanistyczną, Gestalt, narracyjną, systemową i ericksonowska.
Terapia psychodynamiczna
Przodującym rodzajem terapii psychologicznym, o którym słyszał niemalże każdy są sesje psychodynamiczne. Wyznaczają cele terapeutyczne i pomagają konkretnej osobie w ich osiągnięciu. Psychoterapeuta wraz z klientem określa nieuświadamiane dotychczas wewnętrzne konflikty. Ten styl pracy należy do terapii długoterminowych. Ma zastosowanie w zaburzeniach lękowych psychosomatycznych, osobowości, odżywiania i stanów depresyjnych. Sesje najczęściej odbywają się raz w tygodniu.
Zastanawiasz się jak rozwijać swoją karierę? Rozważ studia podyplomowe psychologii lub kurs psychoterapii. Szkoła psychoterapii Vis Salutis oferuje profesjonalną kadrę praktyków i atest Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.