Szkoła Gestalt w perspektywie terapii jest zalecana przez psychoterapeutów w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych. Terapia wykorzystywana jest to również w przypadkach fobii, depresji i u osób cechujących się lękliwością, zahamowaniem, perfekcjonizmem, czy paranoicznością. Aczkolwiek ze względu na korzenie wywodzące się z teorii humanistycznych może być również idealną formą pomocy dla osób, które poszukują nowej ścieżki życia. Wówczas prowadzi się trening z zastosowaniem metody samopoznania i rozwoju potencjału osobowości. Co ciekawe szkoła Gestalt skłania się, aby techniki pracy nie odnajdywały swojego zastosowania w leczeniu histerii, psychozy i uzależnień. Z kolei podejście Gestalt niejednokrotnie wykorzystuje się w eklektycznej psychoterapii.

Szkoła Gestalt historia protoplasty

Frederika Salomona Perls’a, ur. 8 lipca 1893 r. pod Berlinem w rodzinie żydowskiej uważa się za twórcę terapii Gestalt. W roku 1920 podjął studia na kierunku psychologicznym, mając za mentora Kurta Goldsteina. Niezbędną terapię własną przeszedł pod okiem najznamienitszych przedstawicieli topowych nurtów, byli nimi: Karen Horney, Heleny Deutsch, Edwarda Hitshmana i Wilhelma Reicha.

Swoją wiedzę wzbogacał koncepcjami fenomenologicznymi, egzystencjalnymi, a także holistycznymi. W szczególności studiował dzieła Husserla, Heideggera, Bubera, Bergsona. Poznawał filozofie Wschodu (buddyzm, zen i taoizm), medytując m.in. w świątyniach Japonii. Przed prześladowaniami nazistowskimi schronił się w Afryce Południowej.

Aby schronić się przed prześladowaniami, wyemigrował w 1946 r. na stałe do Stanów zjednoczonych ameryki. Dzięki czemu był w stanie wydać pierwszą książkę pt. terapia Gestalt.

Zastanawiasz się jak rozwijać swoją karierę? Rozważ studia podyplomowe psychologii lub kurs psychoterapii. Szkoła psychoterapii Vis Salutis oferuje profesjonalną kadrę praktyków i atest Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.